
Дървена дъска: Лимитирана серия „Пъзел Глезан“ от http://www.parketmilanov.com
„Welcome to Didkin Donuts!“ – такава табела сигурно щяхте да видите, ако имах магазинче за понички 😀 А вие обичате ли понички? Ако да, продължавайте да четете, защото ще ви разкажа как да си приготвите като моите – без пържене и с мнооого вкусна захарно-маслена глазура.
Рецептата е лесна, изисква минимум умения за месене, а ако имате миксер с куки за тесто, бихте могли и въобще да не си цапате ръцете 🙂 Самите понички пък се получават мекички и пухкави, като купешките, с тази разлика, че са с драстично намалено количество мазнина. Предизвикват и широки усмивки у заобикалящите Ви индивиди + ентусиазирани възгласи „Пооооничкиииии!“. Така че, ако искате да (си) подарите малко вкусно щастие, споделям и рецептата, адаптирана от тук:
Необходими продукти:
За тестото:
1/2 ч.ч. + 2 с.л. леко затоплено прясно мляко
2 ч.л. ябълков оцет
1 ч.л. суха мая
40 гр масло, разтопено
1/2 ч.ч. захар
1 яйце
Ванилова есенция
2 – 2 1/2 ч.ч. брашно (добавяйте на части – може да Ви стигне по-малко, може и да се наложи да добавите още за доомесване)
За глазурата:
50 мл прясно мляко
250 гр пудра захар
2 с.л. меко масло
По желание: сладкарски бои за оцветяване на глазурата
За украса:
Разтопен шоколад
Различни захарни или шоколадови поръски – перли, конфети, пеперуди, шоко топчета
Начин на приготвяне:
Прясното мляко се смесва с оцета и се оставя да престои за 10 минути, докато се пресече. Така се получава т.нар. бътърмилк, който вероятно срещате често в рецепти, ако четете презокеански кулинарни блогове или книги. В готовия бътърмилк се добавя маята, яйцето, захарта, разтопеното масло и ваниловата есенция. Брашното се изсипва към сместа на части, като се меси на ръка или в миксер с куки до получаването на мекичко и еластично тесто.
Готовото тесто се оставя да втаса на топло, докато удвои обема си, след което се разточва на кора с дебелина около 1,5 см. Аз опитах и с по-тънка, и с по-дебела кора – разликата е, че при по-дебелата, поничките толкова се надуват, че дупката им практически изчезва. Затова, ако предпочитате такива без дупка, които после можете да напълните, разточете си по-дебела кора.
С помощта на чаша и по-малък ринг се изрязват понички с дупка, които се поставят върху хартия за печене и се пекат на 200 градуса до лек загар. Веснага след изваждане от фурната се намазват с масло.
Глазурата се приготвя, като прясното мляко, захарта и маслото се разбиват с миксер до гладка консистенция. По желание може да я оцветите в различни цветове със сладкарски боички.
Готовите и изстинали понички се топват в глазурата и се украсяват по желание.
Добър апетит! 🙂
Ако рецептата Ви е допаднала и решите да я приготвите, ще се радвам да споделите как се е получила при Вас! 🙂 А за да не пропуснете следващите вкусни хрумки тук, абонирайте се за моя блог от бутона „Последвай Cherry Bakery“ или харесайте страницата ми във Фейсбук.
Здравейте, колко трябва да се надигнат при печене и с каква плътност трябва да станат? Трябва ли да са с въздушни балончета вътре? Моите станаха доста плътни
ХаресвамХаресвам
Здравейте!
При мен тези понички се получават около 3-3,5 см високи и на вид и плътност наподобяват купешките. Нямат балончета вътре след изпичане. По-скоро са с плътна текстура, но стоят пухкави. Следващият път можете да опитате да ги оставите да втасат за малко по-дълго, за да са по-въздушни. Благодаря Ви, че сте избрали моята рецепта!
Поздрави,
Диди
ХаресвамХаресвам
Reblogged this on ПАРКЕТИ МИЛАНОВ -Традиция в три поколенияи коментирано:
Страхотна Рецепта , ще я пробвам и аз !!!!!
ХаресвамХаресвам